Kampanie Open General


Idź do treści

Menu główne:


W12 Pustynny Korpus

Opisy I > W12 PUSTYNNY KORPUS

Prezentuję:

Kampanię W12 Pustynny Korpus

Włosi potrzebują pomocy w Afryce i zwracają się do Rzeszy o pomoc. I ją otrzymują ... jako dowódca Korpusu, kompletujesz jego skład (oczywiście z ograniczonych środków) i bierzesz udział w wyczerpujących walkach na libijskiej i egipskiej pustyni. Jak każda pustynna kampania, wymaga ostrożności i planowania. Niby krótka, tylko sześć bitew, ale długotrwałych, więc raczej nie należy liczyć na jej rozegranie w jeden wieczór". No i nie jest zapewne dokładnie historyczna ... puryści w tym zakresie zapewne mieliby się do czego przyczepić. Ale jak to zwykle, zapraszam wszystkich ....


Campaign: W12_gwk * W12 PUSTYNNY KORPUS v.2.0
# File Scenario Date BV V TV L Map
0 W12_DES0101.scn Kontratak Mar 27, 1941 1 1 1 Ls Agedabia.map (#48)
1 W12_DES0102.scn Lotnisko Darnah Apr 7, 1941 2 2 Ls Ls RATOBRUK.MAP (#15)
2 W12_DES0103.scn Bir Hakim i Knigthsbridge Apr 24, 1942 3 3 3 Ls MEDENINE.MAP (#39)
3 W12_DES0104.scn Tobruk 1942 Jun 20, 1942 4 4 4 Ls TOBRUK.MAP (#6)
4 W12_DES0105.scn El Alamain Jul 7, 1942 5 5 5 Ls ALAMEIN.MAP (#46)
5 W12_DES0106.scn Alexandria Aug 1, 1942 Win Win Win Ls ALEXANDRIA.map (#47)Kontratak

Brilliant Victory 13 tura


Buduję armię, po trochu każdego rodzaju broni ... ale kasa szybko staję sie pusta. O lotnictwie to można sobie pomarzyć :) Zakupy takie jak w AAR + stracona jednostak piechoty DAK.

A walki jak to na pustyni ... ciężkie, powolne i toczone z dużą rozwagą. Kłopoty z zaopatrzeniem i niespodziewane ataki przeciwnika. Ale powoli zdobywam pierwsze miasto, a potem drugie, gdzie końcowe oblężenie przedstawia się następująco:


Raport stanu kampanii #01


Lotnisko Darnah

Victory 12 tura


Po pierwszym zwycięstwie sztabowcy mnie nagradzają, ale cieniutko, tylko 20mm (Q) FlaK.
A kasę wydaję na piechotę, kupuję trzy jednostki: Snajperów, Sturmpionierów i Regularnych.

Nie można pozwolić sobie na TV bo to oznacza koniec gry !!! Bardzo wykorzystuję sojuszników ... a szczególnie ich artylerię 150 mm.
Na początku pozycyjnie, tak jak na obrazku, a potem naprzód, ale ostrożnie. Wzdłuż morza, a potem po zdobyciu miast, odbicie na południe. Uff ... zdążyłem jedną turę przed wyrokiem :)

I znowu straciłem zakupioną piechotę ... ale taka jest wojna :(

Raport stanu kampanii #02Bir Hakim i Knigthsbridge

Victory 17 tura


Po ilości tur widać iż łatwo nie będzie :( Kasa idzie na jeszcze jedną 10.5 leFH18M, PzIVE a resztki na piechotę bez transportu: DAK Inf Elite i Feldgendarmerie.

Początek dość łatwy, artyleria wybija mi korytarz przez linie wroga i ruszam do przodu wzdłóz wybrzeża.
Kilka jednostek kieruję na południe i w góry, aby zająć punktowane miejsca. Opór tam niewielki, ale jednak jest.

Z czasem robi się coraz trudniej, szczególnie we znaki daje mi się lotnictwo wroga - plotki muszą się wykazać.
Ale jak zwykle końcówka należy do mnie i ostateczne rozstrzygnięcie przedstawia się następująco.
I jak to staje się już normą, tracę jednostki piechoty: Regularnych i Snajperów.

Raport stanu kampanii #03Tobruk 1942

Tactical Victory 13 tura


Kolejna pustynna bitwa ... jak na Pustynny Korpus przystało :) Kasa idzie na wymianę PzIII na PzIV ... i na tyle tylko wystarczyło ...

Ruszam naprzód i oczywiście z uprzejmości sojusznicy przodem :) Rozmieszczenie wojsk w 3 turze na obrazku.

Łatwo nie było jak to na pustyni. Ciągłe kłopoty z zaopatrzeniem, ale udało się zakończyć taktycznym zwycięstwem
jedną turę przed końcem ... więc niewiele brakowało do porażki :( Tracę jedną 10.5 leFH18M, ale co najgorsze to piaski pustyni pochłaniają moją 88mm FlaK 37 - jak bardzo mi jej szkoda :(

Raport stanu kampanii #04


El Alamain

Victory 19 tura


Zakupy to odtworzenie utraconej 10.5 leFH18M. Wymieniam Flaka na SdKfz 7/1 oraz żandarmów na Grenadierów Pancernych DAK.
Alianci się przygotowali na nasze natarcie, co widać na obrazku,czyli we fragmencie fortyfikacji na linii obrony Brytyjczyków:

Bardzo trudna bitwa. Początkowo zastanawiam się jak udarzyć, czy nad wybrzeżem czy może w głębi lądu.
Jednak postanawiam że główne udezrenie pójdzie wybrzeżem, bo wóczas będzie można wykorzystać wsparcie okrętów włoskich. Mała grupa włoskich sił wsparta kilkoma moimi jednostkami rusza od początku na południe, zdobyć tamtejszy VH przy lotnisku. Głowne siły ustawiam poza zasięgim "widzenia" wroga, robię zwiady lotnicze i przez kilka tur trwa wojna pozycyjna. Okręty bardzo się przydają, ale w dość szybko muszą podjąć walkę z brytyjskimi okrętami. Bardzo we znaki daje sie lotnictwo wroga ... ale jakoś powoli daję radę. Po przebiciu się przez umocnienia, dalej dość ciężkie walki bo dociera wsparcie dla Brytyjczyków.

Ostatecznie udaję się zakończyć walkę turę przed limitem na Victory i okazuje się, że najdłużej i dość trudno było na południu i tylko po wysłaniu wsparcia lotniczego, udaje mi się zająć i utrzymać ten VH. I jak to zwykle w tej kampanii, strat nie uniknąłem i były one znaczące bo straciłem 8.8 FlaK36 ATG i SdKfz 7/1.


Raport stanu kampanii #05Alexandria

Brilliant Victory 9 tura


Z posiadane środki zakupuję DAK Inf Elite i PzIVF2. Chyba najłatwiejsza bitwa w całej kampanii, artylerią wyniszczam wroga w mieście i nacieram czym się da. Szybko opanowuję miasto ... a tutaj nadpływa zapowiadany konwój. Porty prawie zajęte, ale dopływają posiłki :( I zaczyna się zabawa aby nie dopuścić do lądowania wroga z jednoczesnym natarciem na najdalszy VH.
Plan został zrealizowany, wylądowały nieliczne (chyba ze dwa, trzy jednostki) jednostki, które szybko pozbawiłem ochoty do ataku :)
Bitwa kosztowała mnie jedną artylerię.

Raport stanu kampanii #06Na koniec, zasłużone odznaczenia:

Kampania jak to zwykle na pustynii niewdzięczna, uciążliwa i wymagajaca. Nalezy grać bardzo ostrożnie i zachowawczo, ale jednocześnie brać pod uwagę czas ... Dla kogoś kto grał na pustynii, sądzę że będzie dość łatwa (moze oprócz El Alamein) - oceniam ją na 5 stopień trudności.

Start | Download | Kampanie W00-W24 | Kampanie W25-W49 | Kampanie W50-W74 | Kampanie W75-W96 |Kampanie Tx, Bx, Hx, Px | Kampanie G05-G14 | Kampanie G21-G45 | Kampanie D00-D22 | Kampanie D23-D40 | Polecam | Opisy I | Opisy II | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego