Kampanie Open General


Idź do treści

Menu główne:


W21 Korpus Eksp. USA - cz. 1

Opisy I > W21 KORPUS EKSP. USA

Kampania W21 Korpus Ekspedycyjny USA

Na pewno ta kampania nie jest dla miłośników historii. Czysta fantazja ... ale ciekawie opisana w briefingach.
Amerykańskie wojska się uczą, potem pomagają Rosjanom w wojnie z Niemcami, ... powstają przyjaźnie ..., a w efekcie walczą przeciwko ... Amerykanom. A gdzieś po drodze są jeszcze Japończycy, Francuzi, Brytyjczycy, Finowie.
A więc pełen przegląd wojsk i uzbrojenia.

Oceniam kampanie na średnio trudną, ale raczej w kierunku łatwiejszych.
Zapewne kłopoty mogą być przy końcu ... w dwóch ostatnich bitwach, gdzie są naprawdę spore zastępy wrażych wojsk.

Przebieg liniowy, dopuszcza w dużej części bitew przegraną.Campaign: W21_aef * W21 KORPUS EKSPEDYCYJNY USA v.2.0
# File Scenario Date BV V TV L Map
0 W21_AEF00.scn Szkolenie w porcie Dec 7, 1939 1 1 1 Ls PORT.MAP (#272)
1 W21_AEF01.scn Trening na Alasce Jul 20, 1941 2 2 2 2 SORTAVALA.MAP (#66)
2 W21_AEF02.scn Niespodziewany atak Sep 20, 1941 3 3 3 3 EAGLE.MAP (#150)
3 W21_AEF03.scn Obrona Moskwy Dec 25, 1941 4 4 4 4 MOSCOWNW.MAP (#747)
4 W21_AEF04.scn Stalingrad Nov 19, 1942 5 5 5 5 STALINW.MAP (#782)
5 W21_AEF05.scn Leningrad Jan 14, 1944 6 6 6 6 lenin.map (#8)
6 W21_AEF06.scn Viipuri Jun 15, 1944 7 7 7 7 Viipuri.map (#23)
7 W21_AEF07.scn Wzgórza Seelow Apr 14, 1945 8 8 8 Ls Seelow.map (#10)
8 W21_AEF08.scn Wschód Słońca '46 Mar 20, 1946 9 9 9 Ls FIORD.MAP (#701)
9 W21_AEF09.scn Sedan May 13, 1946 10 10 10 Ls Sedan.map (#22)
10 W21_AEF10.scn Bitwa w Normandii Jun 30, 1946 Win Win Win Ls stlo.map (#18)
Szkolenie w porcie

Brilliant Victory 8 tura


Mamy rok 1939 i zaczynamy szkolenie. Za przeciwników mamy Anglików. Nasz przemysł jak widać jeszcze w powijakach,
bo brak czołgów, cieniutkie ppance ... a i kasy sztabowcy pożałowali. Przynajmniej artylerię mamy "na poziomie".

Trzeba grać bardzo uważnie i nie zapominać kto atakuje, a kto się broni - tutaj raczej sie nie sprawdzi, iż atak jest najlepszą obroną. I zwracam uwagą, że można praktycznie pozwolić wydesantowac się wrażym wojskom wtedy kiedy to nam odpowiada ... tylko trzeba trochę pomyśleć :) Port jest także w naszych rękach - żal nie skorzystać z tej możliwosci :)

Ale trzeba kończyć jak najszybciej i nie bawić się w wybijanie wroga .... moja końcówka przedstawia się jak poniżej.
Aha, udało sie jeszcze zdobyć lotnisko wroga, piechota pozyskała dowódcę i końcowy AAR może nie imponujący, ale bez strat :)

Raport stanu kampanii #01


Trening na Alasce

Brilliant Victory 6 tura

Coś sztabowwcy nie mają zaufania ... tylko treningi, szkolenia .... a gdzie czas na piwo :) Tym razem sobie wymyślili śkośnookich ... skąd mieli ich sprzęt ? Ale przynajmniej dali jakiś prototyp ... akurat tam gdzie mam największe braki ... czyli otrzymałem: M3 Stuart
Przydział ze sztabu pozwala mi uzupełnić korpus o dwie jednostki czołgów Lee, wymieniam także gwardię na piechotę.
Trening przebiega prawidłowo ... czyli kopiemy w d... żółtków, a raczej ich nieudolne kopie :)
W środku walk, mała migawka dla potomnych ... (pstryk!) ... i mamy atak na wschód :)

Raport stanu kampanii #02Niespodziewany atak

Tactical Victory 11 tura


Japończyków "pogięło" :) zaatakowali nas na Alasce ... i trzeba było przerwać zasłużony urlop :( Ale niadawno trenowaliśmy ... więc chyba damy radę. Aż zadziwiające jak dobrze sztabowcy znają nasze potrzeby. Otrzymujemy prototyp myśliwca P-40F.
Inwestujemy także w obronę przeciwlotniczą ... to już nie przelewki, a Japończycy jak to jest wiadome, lotnictwo mają "wypasione". Artylerię także wzmacniam jakościowo. No i główny ciężar walk z lotnictwem przypadł obronie plot ... nasze lotnictwo unikało raczej starć w powietrzu, ze względu na przewagę przeciwnika ... do czasu ... skośni na szczęście nie mają lotniska na Alasce bo i skąd :)

Krwawe walki, ale zakończone sukcesem ... trochę problemów ze zdobyciem południowo wschodnich pozycji Japończyków
Ale to tylko do czasu podciągniecia głównych sił ..., a w szczególności artylerii ... Kończę z wieloma jednostkami na poziomie praktycznego unicestwienia, co dobrze pokazuje raport, ale udało się tym razem bez strat jednostek Korpusu. No i zwycięstwo najniższego poziomu :(

Raport stanu kampanii #03


Obrona Moskwy

Brilliant Victory TV 14 tura

Wysyłają nas do Rosji ... po co ... na co. Ale taki już los żołnierza ... "Kasa" idzie na podniesienie jakości i siły jednostek, głównie ppance i czołgi, także piechota. Niemcy to już nie przelewki ... i zaczynamy.

Rozstawienie i czekamy .... mija tura i nic ... znaczy się trzeba iść do przodu. Najlepsza obrona jest atak :) Pogoda pod psem ... prawie nic nie widać.

Dzielę siły na dwie części i kieruję je na zachód i północ od pozycji wyjściowych. Po chwili pojawiają się jednostki wroga. Ciężki walki ... całe szczeście, że Luftwaffe robi za zwiad ... ale to do czasu ... potem plotki mają okazję się wykazać :)
Jak widać obok, trochę źle podzieliłem siły i po wyjaśnienieniu sytuacji na zachodzie, musiałem szybko przerzucać wojska na północny kierunek natarcia ... i stąd tylko najniższe zwycięstwo.

Raport stanu kampanii #04Stalingrad

Brilliant Victory 6 tura

Rosjanie rzucają nas do ataku na siły oblegające Stalingrad. Środków starcza na wymianę części sprzętu oraz drobne, nowe powołania jak np. samobieżan artyleria. Aby za dużo nie zdradzać, poniżej tylko pozycje wyjściowe Korpusu:

Rosjanie w mieście dzielnie się bronią, a my ruszamy ławą na południe. Główny ciężar walk w mieście przejmują Rosjanie, ale musimy ich wesprzeć naszą artylerią. Nasz Korpus atakuje na zachodnie VH, tylko musi przedrzeć się przez lasy ... gdzie napotyka opór. Pojawiają się także Włosi ... ale jak to Włosi ... długo się nie opierali :) Niemcy mocno atakują siły oblężone w mieście ... całe szczescie, że weszli z jednostką Tygrysów do miasta ... bo po chwili było już po nich ... i dokonała tego piechota z lekkim wsparciem :) Trochę za póżno "się budzę" i postanawiam wybudowac lotnisko ... ale plotki sobie dość dobrze radzą. Ostatecznie, po ciężkich walkach, ale w większości kosztem Rosjan ... przerwaliśmy oblężenie Stalingradu.

Raport stanu kampanii #05


Leningrad

Brilliant Victory 8 tura

Duuuużo kasy ... więc idziemy do "sklepiku". Wymieniam sprzęt oddziałów ppanc na M18, a reszta w lotnictwo ... dość tego ukrywania się po kątach naszych dzielnych "Ikarów" i wchodzenia do walki kiedy plotki już nadgryzły przeciwnika :) Rozstawiam cały Korpus na zachód od Leningradu ... i ruszam na południe, rozbić Niemców. Humor mi trochę psuje niemiecka K18 nadgryzająca poważnie moje oddziały ... ale wreszcie się do niej przebijam i zajmuję pierwszy VH Niemców. A potem wzdłóż drogi i w stronę miasta. Fajnie się pisze, ale walki były ciężkie. Na obrazku, rosyjskie pozycje przed Leningradem.

Rosjan wokół miasta na początku nie ruszam ... Niemcy także ... więc powoli wystawiam kilka oddziałów do przodu, a potem prowadzę wymianę ognia artyleryjskiego z niemiecką artylerią. Po jej osłabieniu, piechota rusza do przodu, ale raczej tylko w celu odciągnięcia Niemców od lotniska i VH, które oczywiście zdobywam. Niestety, ale Niemcy do końca wybili mi oddział saperów ... pierwsze straty w Korpusie w tej wojnie :(

PS. I szczerze, bardzo przyjemnie mi się grało ... jedna z fajniejszych bitew na tej mapie, a moze już zapomniałem inne :)


Raport stanu kampanii #06Viipuri

Brilliant Victory 8 tura

Los rzuca nas do Finlandii. Na początek, wspaniały przydział z dowódctwa ... prototyp M26. Lekceważę Finów i niestety, ale srodze się to mści. Szybkie zwycięstwo, ale okupione dużymi stratami, bo nie było "miesa armatniego", a ja zbyt szybko chciałam się przebić przez linie obronne, a Finowie (z pomocą Niemców) mnie srodze pokarali, sprawnie wykorzystująć swoją mocną artylerię.

Straty to: 105mm M2A1 i co najsmutniejsze oba dzielne jednostki M18. A to właśnie te jednostki, jeszcze wyposażone w M3 75mm GMC, nie raz uratowały mi skórę pod Moskwą i Stalingradem. Poniżej, obrazek bitwy z zajmowania północno-wschodniego miasta.
oraz stan po tej krwawej bitwie, o czym świadczą stany ilościowe jednostek pancernych.

Raport stanu kampanii #07

Start | Download | Kampanie W00-W24 | Kampanie W25-W49 | Kampanie W50-W74 | Kampanie W75-W96 |Kampanie Tx, Bx, Hx, Px | Kampanie G05-G14 | Kampanie G21-G45 | Kampanie D00-D22 | Kampanie D23-D40 | Polecam | Opisy I | Opisy II | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego