Kampanie Open General


Idź do treści

Menu główne:


W28 W Obronie Rzeszy

Opisy II > W28 W OBRONIE RZESZY

Kampania W28 W Obronie Rzeszy

Prezentuję trudną i wymagająca kampanię wojsk niemieckich. A zachętą niech będzie wstęp autora:

Ta kampania przedstawia bitwy obronne stoczone przez nieformalną grupę wojsk zwaną 7-mą Armią Pancerną.
To TY zadecydujesz o losach Niemiec i o zdrowiu psychicznym ich wodza.

Kampania liniowa, z bardzo duża ilościa kasy (od 1500 do 2500 po każdej bitwie) więc pozwala kształtować skład armii, ale jednocześnie przeciwnik dysponuję dużą ilością i to mocnych jednostek, więc trzeba dowodzić z rozwagą i ubezpieczać wszelki manewry licząc się z wieloma kontratakami.

Przebieg kampanii:

Campaign: W28_7DR * W28 W OBRONIE RZESZY v.2.0
# File Scenario Date BV V TV L Map
0 W28_a7147.scn Kałacz Nov 20, 1942 1 1 1 Ls KALATCH2.MAP (#381)
1 W28_a715v.scn Charków Mar 11, 1943 2 2 2 Ls KHARKOV2.MAP (#134)
2 W28_a716v.scn Kursk Jul 4, 1943 3 3 3 Ls KURSK2.MAP (#271)
3 W28_a717v.scn Volturno Oct 15, 1943 4 4 4 Ls VOLTURNO.MAP (#404)
4 W28_a718v.scn Cassino Mar 23, 1944 5 5 5 Ls CASSINO.MAP (#92)
5 W28_a719v.scn Normandia May 31, 1944 6 6 6 Ls SALERNO.MAP (#5)
6 W28_a720v.scn Pont-a-Mousson Sep 4, 1944 7 7 7 Ls NERY.MAP (#452)
7 W28_b7107.scn Leśna bitwa Dec 7, 1944 8 8 8 Ls ARDENNE2.MAP (#123)
8 W28_b7117.scn Operacja "Nordwind" Dec 30, 1944 9 9 9 Ls NORDWIND.MAP (#31)
9 W28_agc7d.scn Ratunek dla Rzeszy Apr 4, 1945 10 10 10 Ls FMAIN.MAP (#697)
10 W28_b7147.scn Letni Sztorm Jun 15, 1945 Win Win Win Ls RIGA.MAP (#337)Kałacz

Zakupy: 4x Fw-190A-4 (w trakcie)
Prezenty: brak
Straty CORE: Flammenwerfer
Opis bitwy:
Bitwa w miarę łatwa jak przyjmie się postawę obronną wynikająca z zapowiadanego ataku Rosjan. Jednakże, widząc słabość Rumunów na oddalonych pozycjach obronnych, wysyłam im wsparcie wszystkich jednostek AUX stacjonujących nad rzeką wspartych corowym zwiadem. Resztą wojsk zajmuję pozycje obronne wokół lotniska i VH – na i zaraz pojawią się kolejne fale ataku Rosjan. Wytrzymujemy, niszczymy i dopiero potem naprzód. Bardzo dużo wrogiego lotnictwa, kasy w bród, to postanawiam zainwestować w eskadry (i zagrać całą kampanię nietypowo jak dla mnie, czyli z dużym udziałem samolotów).

Raport zdjęciowy: wsparcie dotarło na czas i ocaliło Rumunów od pogromu


Raport stanu kampanii #00Charków

Zakupy: sprzedałem 2x FW, kupiłem 2x JU-87G, reszta to ulepszenia czołgów, piechoty, ppanców
Prezenty: brak
Straty CORE: PSW 232, 2x Sturmpioniere 38, Pioniere, Panzergrenadiere
Opis bitwy:
Rozstawiam siły i ruszam do przodu, a tutaj jak burza uderzenie Rosjan. Nie byłem najlepiej przygotowany na tak szybkie starcie i trochę mnie poszarpali, zniszczyli trochę piechoty. Ale odwet był straszliwy, chociaż (a może dlatego) pogada na początku nie dopisywało i cała moja flota powietrzna zrobiła za zwiad … wykryłem ugrupowania wroga i się zemściłem. Jak się przejaśniło, to w powietrzu toczyłem ciężkie walki, ale udało się posprzątać, chociaż potem jeszcze raz lotnicy musieli się wykazać. Kolejny etap to podejście do VH, które okazały się potężnie bronione i stanowiły twardy orzech do zgryzienia dla moich osłabionych sił … stąd też ostrożniutko, z pełnym wsparcie i asekuracją artylerii … ale i wynik tylko średni. Jednak postawienie na lotnictwo powoduje, że przy złej pogodzie, te potężne siły nie są wykorzystywane, ale także dziki temu, opanowanie powietrza trwa tylko chwilę. No cóż – jak postanowiłem tak będę kontynuował.

Raport zdjęciowy: daleki wypad spadochroniarzy wykorzystując złą pogodę … zniszczyli baterię 76mm i niestety w następnej turze polegli bohaterską śmiercią

Raport stanu kampanii #01Kursk

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: Pz IVF2, SdKfz 7/2
Opis bitwy:
Na początku wytrzymujemy wściekłe ataki Rosjan na linii rzeki. Potem ruszamy do przodu i … natykamy się na kolejny kontratak. Po jego eliminacji … jeszcze tylko roznieś cna strzępy wrogą artylerię i zdobyć umocnione miasta, co nie jest trywialne. Ale powolutku, realizujemy zadanie. W powietrzu krwawe walki, ale Rosjanie są bez szans – trzeba tylko uważac na przybywające posiłki i mieć je czym zneutralizować … czyli trzeba patrolować okolicę w powietrzu i nie pozbywać się amunicji.

Raport zdjęciowy: zamieszanie bitewne wokół miasta i widok umocnionych pozycji artyleryjskich wroga


Raport stanu kampanii #02Volturno

Zakupy: 2x Panther A, 2x 250/10, 17K18,
Prezenty: brak
Straty CORE: Pz IVF2
Opis bitwy:
Niestety, nie mam saperów i nie mam lotniska. Więc początkowo tylko przydzielone lotnictwo musi mnie osłaniać. Ale ruszam dynamicznie do przodu wystawiając wszystkie jednostki na południowym, płaskim terenie. Ostry atak i przeprawa przez rzekę, a następnie szybko aby zdobyć lotnisko. A potem krętymi górskimi drogami, z ostrzałem wielu baterii artylerii amerykańców (ale nie jestem dłużny). W powietrzu udało się całkowicie zapanować, bo przecież po to inwestuję w lotnictwo, ale mnogość wrogich plotek utrudnia działania z powietrza. Jeszcze parę kontrataków i kończymy, ale na najgorszym poziomie. A i bym zapomniał … na północy aux’y zachowywały rozsądny spokój i bez problemu obroniły się przed kilkoma atakami wroga. No i szkoda doświadczonych pancerniaków, którzy nie dali rady i honorowo polegli.

Raport zdjęciowy: atak krętą, górską drogą


Raport stanu kampanii #03Cassino

Zakupy: Panther A, 17K18,
Prezenty: brak
Straty CORE: 250/10, PSW 231, StuG IIIG
Opis bitwy:
Trudna bitwa, artyleria wroga dobrze rozmieszczona, chroniona plotkami, rozległa mapa. Moje wojska ruszają z równoległy atakiem na południe i wschód, a przydzielone oddziały, wykorzystując kilka oddziałów górskich, na przełaj przez góry, a wspierające ich działa i czołogi, górską drogą na najbardziej oddalony górski VH.
Długi wali wokół szczytu, a potem kolejny cel na wschodzie. Wiele jednostek mocno pokiereszowanych, stąd tez trzeba bardzo ostrożnie, a moją największą siłę stanowi artyleria. Ale w powietrzu zapanowałem dość szybko, chociaż trzeba uważać na posiłki wroga w środku bitwy. Któryś z rzędu brytyjski kontratak, zniósł niestety z powierzchni ziemi moją doświadczoną jednostkę ppanc. No i jak zwykle, największe straty wśród zwiadowców, ale ktoś musi wskazywać cele dla artylerii i lotnictwa.

Raport zdjęciowy: kręta droga na tytułowy szczyt górski pod ostrzałem wroga


Raport stanu kampanii #04Normandia

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: brak
Opis bitwy:
Bitwa dużo łatwiejsza niż poprzednie. Wojsko doświadczone, wzmocnione to roznosi w proch te jednostki amerykańskie, które zdołały wylądować na brzegu. Zakładałem, że lotnictwo także posprząta w powietrzu, ale zapadła zła pogoda i w większości ronili za zwiad i dopiero pod koniec wyczyścili niebo. Flota podwodna szybko zniwelowała zagrożenie od niszczycieli, a potem zatopiła pancernik i krążowniki, aby nie namieszały na lądzie – ale szybko skończyła się im amunicja. Na ladzie, z impetem do przodu i niszczymy wszystko co zobaczymy, także desantowane z powietrza jednostki spadochroniarzy. No i nareszcie BV, chociaż mogłem jeszcze się trochę pobawić bo dość dużo wroga pozostało jeszcze w barkach desantowych.

Raport zdjęciowy: flota U-boot’ów porządkuje sytuacje na morzu


Raport stanu kampanii #05Pont-a-Mousson

Zakupy: King Tiger, 2x 250/11
Prezenty: Ta-152 H-1
Straty CORE: Panzergrenadiere, Panther G, 250/10, 250/11
Opis bitwy:
Bardzo ciężka bitwa, chociaż tak się nie zapowiadało. Na początek problem – brak lotniska. Ale są saperzy – zaczynam budować i mam szczęście – aktualnie pada deszcz. Wróg także nie ma lotniska. Czyżby nie miał wsparcia z powietrza – dziwne jak na Aliantów … no i pewnie … było to tzw. nadzieja głupiego. Ustawiam linie obrony wzdłuż drogi z potężną moją artylerią z tyłu. Przydzielone wojsko musi sobie w lasach na północy radzić same … ale dwie jednostki King Tiger stanowią dobry argument. Amerykanie atakują ich ich dosłownie zmiatam. Ale poprawia się pogoda i mam zmartwienie. Tylko jedna plotka, przydzielonego lotnictwa tyle co kot napłakał, lotnisko w budowie. Staram się ustawić wojsko tak aby miało chociaż trochę osłony. Nalot z powietrza na szczęście nie czyni większych szkód, a kiedy lotnisko skończyło się budować, ruszyła moja machina powietrzna i niebo stało się czyste. Tylko jednostka Stukas’ów nadziała się na trzy plotki i niestety, ale nie dała rady tego przeżyć. Kiedy już wydaje się, że reszta to formalność, pojawia się druga fala ataku zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Tracę oddział Panter, a najtrudniej jest z lotnikami, których chowam po kątach mapy i ruszam do walk dopiero jak samoloty wroga mają mniej amunicji, pozbawiam ich resztek i w następnej turze wykańczam. Na lądzie łatwiej … roznoszę oddziały pancerne i zajmuję co trzeba. A no i trzeba wspomnieć o amerykańskich 8-calówkach, które łupią z zaplecza, a piechota jest łatwym kąskiem. Też trzeba się do nich dostać, wyrąbując sobie przejście w liniach frontu.

Raport zdjęciowy: pierwszy atak Amerykanów na ustawioną naprędce linie obrony wzdłuż drogi


Raport stanu kampanii #06Leśna bitwa

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: Panzergrenadiere, JagdPanther, Fw-190A-8
Opis bitwy:
Ciężka bitwa w leśnych ostępach. Grunt to dobre przygotowanie artyleryjskie, zwiad i opanowanie powietrza, co niestety ale nie jest łatwe o czym przekonyją się moi lotnicy. Amerykańskie siły pancerne także dają się we znaki, ale chyba najbardziej to potężna artyleria wroga, która raz po raz daje się we znaki. Ale pokonujemy te wszystkie przeszkody i osiągamy zwycięstwo.

Raport zdjęciowy: nadjeżdża amerykańska kawaleria … ale tylko na chwilę


Raport stanu kampanii #07Operacja „Nordwind”

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: 2x Panzergrenadiere, 250/11, 17 K18, Fw-190A-8, Ta-152 H-1, 2x JU-87G
Opis bitwy:
Trudna i krwawa bitwa. Na początku lotnictwo robi za zwiad, a Amerykanie mają bombowca z „All Weather Combat”, który daje mi się mocno we znaki. Jak przychodzi pogoda, to rzucam się aby wyeliminować amerykańskie bombowce, ale oni robią to samo, więc w powietrzu krwawe rozstrzygnięcie ze sporymi stratami. Na ziemi, schemat następujący: zwiad, wykrycie artylerii, ze dwie tury salw artyleryjskich i dopiero wtedy naprzód. I tak kilka razy, a atrakcję zapewniają amerykańscy czołgiści, zażarcie atakujący moje oddziały. Za każdym razem biorę srogo odwet, ale moje oddziały znikają coraz szybciej. Na koniec potężny ostrzał okopanych sił w Strassburgu i ledwo, ledwo, ale jednak zwycięsko.
Lotnicy wykazali się niespotykanym męstwem, eskadra Ta-152 mając tylko jeden samolot, rzuciła się w samobójczym ataku na 7 pkt. P-51D aby pozbawić go ostatnich szt. amunicji i potem moje foki w sile 2-4 pkt. mogły bezpiecznie uwolnić mnie od ostatniego amerykańskiego myśliwca.

Raport zdjęciowy: jeden z wielu pokazów amerykańskich sił pancernych


Raport stanu kampanii #08Ratunek dla Rzeszy

Zakupy: Panther G (w trakcie bitwy, gdy Rosjanie zagrozili moim VH za linią frontu)
Prezenty: brak
Straty CORE: Tiger
Opis bitwy:
Całą, niemałą kasę wydaję na maksymalne podniesienie stanów wszystkiego co się da. Ustawiam skoncentrowaną obronę na południu, wzdłuż linii rzeki, na północy aux’y muszą sobie poradzić same i podciągam nad rzekę wszystkie oddziały z tyłów. Uwaga na ciężki teren pokryty zaroślami, który nie jest dobrze widoczny na mapie, a oddziały grzęzną w nim na amen. Rosjanie nacierają, potężny atak, ale na razie obrona daje sobie radę. W powietrzu widać iż mam dużą przewagę i już w drugiej turze nie ma tam żadnych problemów, później jeszcze coś tam nadleci, ale zaraz spadnie na ziemię. Czołgi Rosjan, szczególnie IS-3 ciężkie do zniszczenia, chociaż najpierw atakują bez wsparcia artyleryjskiego co ułatwia mi zadania. Potem nadciągają ich działa i jest już trudniej. Na południu idzie dość dobrze, ale na północy zaczynam się obawiać – ale przychodzi mocne wsparcie z zaplecza i już jestem tam spokojny. Wreszcie ruszam naprzód przez rzekę i powoli, ostrożnie przebijam się dalej przez rosyjskie ppance. Nagle okazuje się, ze odkryłem trochę środek i dociera tak któreś z kolei natarcie Rosjan, ale widać że już nie mają czym walczyć, bo tylko trzy jednostki pancerne. Bronią się tam autowe ppance i piechota, ale znikają jak kamfora pod uderzeniem czołgów. Rzucam na pomoc siły powietrzne, zakupują Panterę i po chwili mam już spokój. Potem tylko ostateczny atak na VH i oczekiwane zwycięstwo. Bardzo przyjemna mapa i bitwa, silne oddziały Rosjan przyprawiają o zawał serca, ale jak jednostki SA dobrze ustawione, zaasekurowane to dajemy radę się obronić, tylko stany (a więc i kasa) oddziałów maleją w tempie błyskawicznym

Raport zdjęciowy: wykryty przez zwiad potężny atak Rosjan, dziwnym trafem ułożony w ciekawy wianuszek.

Raport stanu kampanii #09Letni Sztorm

Zakupy: brak
Prezenty: P-1101
Straty CORE: 2x Panther G, Tiger, 2x Fw-190A-8, P-1101
Opis bitwy:
Ciężkie walki o miasto, a także starcia pancerne na przedpolach. Nasycenie artyleria miasta ogromne. Moje czołgi utykającą w miejsckich walkach i padają jak muchy pod ciosem zagonów pancernych i piechoty wroga. Twarda i wyczerpująca walka na morzu. Ale przynajmniej w powietrzu bardzo szybko rozprawiłem się z wrogiem, ale aż płakać się chciało jak osłabione po tych walkach jednostki wracając na lotnisko wpadały na plotki wroga i spadały na ziemię. Tak straciłem obie eskadry foczek. Pancerne walki z IS-3 wymagające, ale moje oddziały nie ułomki i przy wsparciu mojej potężnej artylerii, tylko kwestią czasu było wyrąbanie sobie drogi do zwycięstwa. Com uczynił, ale zaledwie na zwykłe zwycięstwo.

Raport zdjęciowy: atak na pozycje obronne wspomagających wroga Polaków

Raport stanu kampanii #10Końcowe podsumowanie. Na poczatek, już tradycyjnie nagrody ...

Oceniam kampanię na trudną, w skali daję 8/10. Ale z drugiej strony, dosć dużo kasy dostępnej pomiędzy bitwami pozwala uzupełniać stany lub rozbudowywac oddziały..

Daję tej kampanii poziom trudności 3 z 10 i sądzę, że ryzykując można osiągnąć dużo lepszy wynik niż moje słabiutkie dokonania.Na koniec kilka, tym razem nielicznych dowódców jednostek, które przetrwały te trudne boje:

Start | Download | Kampanie W00-W24 | Kampanie W25-W49 | Kampanie W50-W74 | Kampanie W75-W96 |Kampanie Tx, Bx, Hx, Px | Kampanie G05-G14 | Kampanie G21-G45 | Kampanie D00-D22 | Kampanie D23-D40 | Polecam | Opisy I | Opisy II | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego