Kampanie Open General


Idź do treści

Menu główne:


W32 Walka Rumunii - cz. 1

Opisy II > W32 WALKA RUMUNII

Kampania W32 Walka Rumunii

Kampania sojusznika III Rzeszy, Rumunii na polach i stepach Związku Sowieckiego, od pomyślnej ofensywy, do porażki i odwrotu na własne śmieci. A potem zmieniamy sojusznika i mamy epizod walki z Niemcami ich własnym uzbrojeniem, ale trochę przestarzałym w tym okresie. Kampania całkowicie liniowa, w części bitew pozwalająca na przegraną.
Kampania ciekawa i dość przyjemna, dość łatwa i pozwalająca na swobodne kształtowanie armii, ale z małym wyborem asortymentu uzbrojenia.

Przebieg kampanii:

Campaign: W32_ROM * W32 WALKA RUMUNII v.2.0
# File Scenario Date BV V TV L Map
0 W32_r701.scn Dniestr (#1) Jul 7, 1941 1 1 1 Ls KISHINEV.MAP (#20)
1 W32_r702.scn Odessa (#2) Oct 14, 1941 2 2 2 Ls SEALION.map (#288)
2 W32_r703.scn Rzeka Mius (#3) Jan 13, 1942 3 3 3 Ls Sortavala.map (#66)
3 W32_r704.scn Ofensywa wiosenna (#4) May 13, 1942 4 4 4 Ls KHARKOV.map (#83)
4 W32_r705.scn Sewastopol (#5) Jun 7, 1942 5 5 5 Ls CRIMEA2.MAP (#689)
5 W32_r706.scn Grozny (#6) Sep 7, 1942 6 6 6 6 VLADIVOSTOK.MAP (#51)
6 W32_r707.scn Operacja "Uranus" (#7) Oct 22, 1942 7 7 7 7 DON.MAP (#70)
7 W32_r708.scn Zimowy Sztorm (#8) Jan 9, 1943 8 8 8 8 KALATCH.MAP (#335)
8 W32_r709.scn Perekop (#9) Oct 10, 1943 9 9 9 9 PEREKOP.MAP (#143)
9 W32_r710.scn Ewakuacja Krymu (#10) Apr 7, 1944 10 10 10 11 SEALION.map (#288)
10 W32_r711.scn Ploeszti (#11) Jun 5, 1944 11 11 11 11 IRKUTSK.MAP (#54)
11 W32_r712.scn GA Południowa Ukraina (#12) Aug 7, 1944 12 12 Win Ls KANEV.MAP (#29)
12 W32_r713.scn Masyw Karpat (#13) Oct 11, 1944 13 13 Win Ls Taejon.map (#78)
13 W32_r714.scn Węgierski Plan (#14) Dec 11, 1944 Win Win Win Ls KAZANSNW.MAP (#34)Dniestr

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: PSW 231
Opis bitwy:
Nasze wojska z mozołem przedzierają się przez góra, a potem rozpoczynają walkę. Niemcy na południu podobnie przedzierają się przez linie obronne Rosjan. Nieszczęśliwie zwiad się wysforował za bardzo do przodu i wrogi T-34 rozniósł PSW na strzępy. Co ciekawe, ze wsparciem lotnictwa, Rumuni zdołali zająć cele na północy w czasie na BV, natomiast zawiedli Niemcy na południu i zdołali wywalczyć tylko zwykłe zwycięstwo.

Raport zdjęciowy: najtrudniejszy przeciwnik w tej bitwie


Raport stanu kampanii #00Odessa

Zakupy: PSW 231, PZL-37 , 149mm K-1
Prezenty: brak
Straty CORE: brak
Opis bitwy:
Bardzo lubię walczyć na tej mapie. Rozstawiam już nieźle wyposażone, a postanawiam inwestować w artylerię i bombowce jako broń ostateczną, wojska w całości na północy i ruszam w kierunku wschodnim, aby następnie odbićna południe. A sojusznicy muszą sobie radzić sami atakując na z zachodu na miasto. I co się okazuje ! Wojska Rumuńskie prą naprzód niosąc flagę zwycięstwa, a Niemcy ledwo przetrwali. Już się obawiałem iż Rosjanie całkiem ich wybiją, ale udzieliłem wsparcia całością sił powietrznych, trochę się cofnąłem poza zasięg artylerii przeciwnika i dali radę rosyjskim czołgom i potem powolutku weszli w miasto. Ale na brylanta ze dwie tury to mi zabrakło … wszystko przez Niemców bo tak się ślamazarnie ruszali, a z północy na południe droga daleka pomimo szybkich wojsk. No i widać iż walka z radzieckimi czołgami to nie będzie spacerek.

Raport zdjęciowy: straszny wróg w tych diabelskich maszynach (T-34) pokiereszował mi sojuszników na południu


Raport stanu kampanii #01Rzeka Mius

Zakupy: Vanatori Armoured, Sapper, PSW 231, 105mm Schneider M36, PZL-37
Prezenty: brak
Straty CORE: brak
Opis bitwy:
Większość sił rozstawiam na północy, a na południu niech Niemcy radzą sobie tylko z małym wsparciem artyleryjskim.
Zażarta bitwa trwa w powietrzu, ale jest przerywana częstymi okresami niepogody. Udaje mi się mniszyć flotę powietrzną Rosjan. Wyzwaniem jest walka z KW i T-34. Jest trudno, ale i trudny teren. Czołg atakujące w lesie to łatwiejszy kąsek niż się spodziewałem. Grunt to wywabić wroga z jego pozycji, co się udaje kosztem strat, bo to co zobaczył, to jego. No ale potem moja kolej … artyleria, artyleria, artyleria … a potem wszystkim co w pobliżu i czasami uda się mniszyć te czołgowe potwory. No a potem, kolejne wyzwanie – jak się dorwać do baterii 152mm osłanianej inną ? Możliwe, ale okupione stratami. Gdyby jeszcze pogoda była cały czas – a tak moje Łosie czasami latają na próżno.
Kiedy wydaje się, że ponownie będzie V i to takie duże (tzn. BV+1), to okazuje się, że ostatni, wschodni VH jest bardzo mocno broniony i tak go zdobywam, aż do ostatniej tury.

Raport zdjęciowy: powietrzna bitwa w okolicach lotniska


Raport stanu kampanii #02Ofensywa wiosenna

Zakupy: Pz IIIJ i w trakcie do osłony VH: Vanatori Armoured, Mountain (do sprzedania)
Prezenty: brak
Straty CORE: brak
Opis bitwy:
Moje jednostki wystawiam na zachodzie i kieruję atak wzdłuż rzeki na południe, a potem po zdobyciu miasta ruszam na zachód. Jak zaplanowałem tak i zrobiłem, tylko ppanc niepotrzebnie wysforował się do przodu, został złapany w transporcie i bez wsparcia artylerii i poległ śmiercią bohatera. Zemsta była straszna, ale życia mu to nie przywróciło. A środek musieli opanować Niemcy ze wsparciem całego lotnictwa, chociaż wszystkie bombowce ukrywały się po kątach do czasu opanowania przestworzy przez myśliwce, co na szczęście dość szybko nastąpiło. Potem Niemcy ruszyli na wschód, ale nie zdążyli już zdobyć lotniska, chociaż rozbili tam wszystko, ale nie było już czym wjechać do uwolnionego VH. Zabrakło jednej tury, albo jednego pola ruchu. A bohaterem tej bitwy jest dla mnie aux’owy oddział wyposażony w Mardery III. Osłaniał plotkę, kiedy natarły dwa 10/10 oddziały T-34. Osłona była tak dobra, że tanki zostały zredukowane do 4/10 i 7/10. NO i oczywiście w następnej rundzie zostały rozjechane na proch.

Raport zdjęciowy: skryte podejście do miasta i zabójczy ostrzał artylerii


Raport stanu kampanii #03Sewastopol

Zakupy: Pz IIIJ, PZL-37
Prezenty: StuG IIIG
Straty CORE: brak
Opis bitwy:
Tym razem dzielę siły. Na północy mniej, ale bardzo doświadczonych jednostek, a na południu Niemców będą wspierać młokosy. Na początku trochę zaciętej bitwy w powietrzu, a potem oblężenie umocnionych miast zarówno z południa jak i północy. Działo kolejowe sieje popłoch wśród baterii artylerii wroga. Fajna zabawka przy stacjonarnych bitwach.
Na południu rozegrała się mała bitwa pancerna ale moje świeżutkiej panzery dały radę w tej bitwie pośród wzgórz.
No i mamy kolejny brylant, a armia już dość pokaźna.

Raport zdjęciowy: zacięty atak z południa


Raport stanu kampanii #04Grozny

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: Mouintain
Opis bitwy:
Najważniejsze to dotrzeć w sposób bezpieczny na pole bitwy. Potem to już spacerek, zarówno w powietrzu jak i na ziemi. Aby tylko zlikwidować wrogą artylerię 152mm – ale sojusznicy mają 17K18, więc jest to możliwe. No i parę jednostek tanków. Szybko i po krzyku …

Raport zdjęciowy: wężykiem przez góry na miejsce bitwy


Raport stanu kampanii #05Operacja „Uranus”

Zakupy: Hurricane I (w trakcie dla osłony bombowca)
Prezenty: Me-109G-6
Straty CORE: PSW 231, Pz IVG
Opis bitwy:
Szeroki front do obsadzenia, a wojsk niezbyt dużo. Ruszam do przodu, aby zająć pozycje obronne na środku terenu, ale nie wiadomo gdzie Rosjanie dokładnie uderzą, więc trzeba się rozmieścić w miarę równomierne. Pogoda w kratkę, lotnictwo nie zawsze może być wykorzystywane i to niestety jest moja bolączka. Po moje Łosie SA często jedynym remedium na zagony pancerne Rosjan. Ale dobrze zorganizowana obrona, ze wspierającą działania artylerią pozwala mi zatrzymać i zniszczyć nacierających Rosjan, a późniejsze zdobycie VH jest tylko formalnością.

Raport zdjęciowy: po opanowaniu przestworzy, lotnictwo wyszukuje wroga do zniszczenia


Raport stanu kampanii #06Zimowy Sztorm

Zakupy: PSW 231
Prezenty: Me-109G-6
Straty CORE: Cavalry, PSW 231, StuG IIIG
Opis bitwy:
Wojsko rozstawiam na płn. Wschodzie oraz południu. Nad rzeką aux musza sobie sami poradzić. Ruszam powolutku do przodu wojskami głównymi na kierunku płn. wschód z docelową misją wsparcia dalekiego VH ale bez nadziej na szybie tam dotarcie, a aux są od razu w bezpośrednim starciu z wrogiem. Rzucam im całe wsparcie lotnicze, a tu zonk – pada śnieg przez trzy rundy i ledwo, ledwo wytrwali, więc nawet skierowałem tam na pomoc oddział czołgów z północy. Na szczęście słońce rozświetliło niebi i mogłem rozpocząć niszczenie tanków wroga z powietrza. Na wschodzie, w kierunku północy bez większych problemów, a z zachodu na wschód także brawurowy atak czołgów na wrogą artylerię otworzył mi drogę na zachód. Niestety, w pewnym momencie zaroiło się od wrogich czołgów przy VH na płn. Zachodzie i tyle go widziałem, więc ruszyłem dalej do przodu i trochę zostałem przez Rosyjskie czołgi skarcony – w jednej turze utraciłem trzy jednostki corowe, słabe bo słabe ale jednak. Kosztem tego bez problemu osiągam cele na BV.
Stawianie na lotnictwo w zimowych sceneriach jest jednak ryzykowne, ale jak widać sztab popiera takie działania bo obdarowuje mnie nowymi samolotami już drugi raz.

Raport zdjęciowy: ciężkie walki nad rzeką w bezpośrednim starciu z wrogiem, ze wsparciem całego mojego lotnictwa


Raport stanu kampanii #07Perekop

Zakupy: 2x Pz IVG
Prezenty: brak
Straty CORE: 2x PZL-37
Opis bitwy:
Pycha mnie pochłonęła. W pierwszej turze rozniosłem w strzępy całe rosyjskie zgrupowanie po południowej stronie przesmyku i ruszyłem na północ. Wydawało się proste. Ale zgrupowanie artylerii po tamtej stronie zabójcze. Więc ruszyłem lotnictwem, też wydawało mi się proste. Ale nie uważałem i zostawiłem Łosie bez osłony. I niestety, ale oberwały i to tak, że niestety nic z nich nie zostało, straciłem 2/3 posiadanego potencjału. A potem trzeba się było przebić dalej na północ, co pochłonęło jeszcze więcej czasu i dlatego taki słabiutki wynik. Ale i teren nieprzyjemny, wąsko, grząsko i kupa wroga.

Raport zdjęciowy: początek walk na przesmyku


Raport stanu kampanii #08Ewakuacja Krymu

Zakupy: 2x HS-129B-2
Prezenty: brak
Straty CORE: brak
Opis bitwy:
Piękna bitwa na lądzie. Piękna bitwa na morzu. No i piękna bitwa w powietrzu. Rosjanie zapomnieli o wsparciu artylerii i ich pancerna pięść wysforowała się zbytni naprzód, wpełzła do miasta i tam aż miło było patrzeć jak czołgi ginęły w atakach piechoty. A potem już tylko zaokrętowanie jednostki pancernej w towarzystwie potężnych okrętów III Rzeszy zawitanie we wrogim VH za morzem. No i myśliwce zyskały wspaniałego lidera – nareszcie nie będę bezbronny w powietrzu w czasie złej pogody.

Raport zdjęciowy: atakujące, pancerne zagony Rosjan zostały już przetrzebione


Raport stanu kampanii #09Ploeszti

Zakupy: Me-109G-6
Prezenty: brak
Straty CORE: Me-109G-6
Opis bitwy:
Ciekawa bitewka. Aż ciarki idą po plecach jak po pierwszej turze, gdy zwiadowczo rozstawiłem w przestrzeni powietrznej lotniczy zwiad, widać jak nadlatuje aliancka armada powietrzna i od razu niszczy mi dwie czy trzy jednostki lotnicze, na szczęście aux. Potem dwie tury złej pogody. Cieszę się – mam dobrego lidera. Ale okazuje się, ze Amerykanie też takiego mają i on zapolował na moją jednostkę, pozostawiając ją w stanie 4/10. No to poszła w odstawkę, jako zbyt cenna, aby ją utracić. No i widać jak nadlatują zastępy amerykańskich spadochroniarzy.
Na ale na lądzie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Silan obrona plot chroni nas przed nalotami, a moje i niemieckie czołgi rozbijają zastępy wroga. I posłałem jedną, wypasioną jednostkę czołgów na południe w celu zdobycia portu i lotniska. Potem jeszcze wsparłem ją z powietrza i zniweczyłem amerykański najazd na nasza rumuńską ojczyznę.

Raport zdjęciowy: powietrzna bitwa nad Rumunią


Raport stanu kampanii #10GA Południowa Ukraina

Zakupy: Pz IVG, 3x PSW 231
Prezenty: brak
Straty CORE: 2x Pz IVG, Me-109E-3, Me-109G-6, HS-129B-2
Opis bitwy:
Ładny kawałek wojny. Niemców kieruję na wschód w celu zatrzymania natarcia na linii rzeki co się udaje. A moje wojsko idzie skrajem mapy na północ. Atak Rosjan błyskawicznie zajmuje słabo bronione miasta na całym obszarze. A potem musimy powstrzymać zmasowane ataki radzieckich czołgów, co się udaje. No i powietrzu jest niezła jazda. W którymś momencie tracę orientację, nie uzupełniam myśliwców i atak dwóch jednostek wroga kosztuje mnie istnienie dwóch moich. W międzyczasie, rozwalają mi także jedna jednostkę bombową. Ale powstrzymac atak to jedno, a zdobyć wrogie VH to drugie, tym bardziej że rzeka jest głeboka, a mosty i brody obsadzone. Twarda walka na przeprawach kosztuje mnie jednostkę czołgów i to najbardziej doświadczoną, bo nowych młokosów to straciłem już wcześniej w ataku IS’ów.
Zabrakło niewiele, bo jednej tury do BV i była szansa, bo praktycznie chodziło tylko o to aby wjechac lub rozwalić obrońców. Bitwa dośc emocjonująca, więc sądzę, że może się podobać. A tak się cieszyłem z lidera All Weather Combat w myśliwcach … ale już go nie mam …

Raport zdjęciowy: JagdPanther powstrzymał samotnie radzieckie czołgi


Raport stanu kampanii #11Masyw Karpat

Zakupy: brak
Prezenty: brak
Straty CORE: Pz IVG, Infantry, 2x PSW 231
Opis bitwy:
Ruszam z impetem w kierunku słabo bronionych miast i niestety widzę jak je zalewają fale Rosjan. Niemieckie jednostki kieruję po flankach, a moje oddziały kierują się na centralne miasto. Okazuje się, że jest to jedyny pkt., który udaje mi się obronić i ciężkie walki rozgrywają się wokół tego miasta, gdzie zarówno ja jak i Rosjanie kierują ocalałe siły z prawej i lewej strony frontu. IS-2 praktycznie rozjeżdżają mi wszytki i nie mam szans w bezpośredniej z nimi walce, tym bardziej, iż wróg bardzo sprawnie podciąga artylerię. No i pechowo, po opanowaniu dość łatwo powietrza, niestety, ale panuje przez wiele tur zła pogoda. Ratują mnie przed totalnym zniszczeniem, co można zobaczyć na stanach moich jednostek, trzy sprawy. Poprawa pogody, silna artyleria wpierająca oraz fakt, iż IS-2 ma tylko 4 jednostki amunicji. Robię wszystko, poświęcając zwiad, piechotę, aby pozbawić je amunicji i dopiero wówczas są one celem do zniszczenia. A jak poradziłem sobie już z nawała czołgów, to dalsza walka polegała tylko i wyłącznie na eliminacji artylerii i podciągnięcia pod wrogie VH moich dział. Zdążyłem, ale już nie na brylantowo. Najtrudniejsza bitwa z dotychczasowych, ale i klimatyczna, obronna i trudna. Takie lubię.

Raport zdjęciowy: Nawet jednostka King Tiger’ów była za słaba na zmasowany atak IS’ów.


Raport stanu kampanii #12
CIĄG DALSZY ...

Start | Download | Kampanie W00-W24 | Kampanie W25-W49 | Kampanie W50-W74 | Kampanie W75-W96 |Kampanie Tx, Bx, Hx, Px | Kampanie G05-G14 | Kampanie G21-G45 | Kampanie D00-D22 | Kampanie D23-D40 | Polecam | Opisy I | Opisy II | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego